МЕНЮ
ДОЛГОПОЛОВ
Олексій Вікторович

Кальцифікуючий тендиніт ротаторної манжети плеча
(кальцифікуючий тендиніт плеча)

Доктор медичних наук, лікар ортопед-травматолог вищої категорії, керівник науково-організаційного методичного відділу ДУ "Інститут травматології та ортопедії НАМН України"
Кальцифікуючий тендиніт ротаторної манжети плеча (кальцифікуючий тендиніт плеча)

Огляд матеріалів з відкритих джерел. Д. м. н. Долгополов О. В. ДУ «Інститут травматології та ортопедії НАМНУ"»
Кальцифікуючий тендиніт плеча (плечового суглоба) – це захворювання при якому відбувається відкладення солей кальцію (гідроксиапатиту кальцію) в сухожилках і м'язах ротаторної манжети плеча. При цьому виникає реактивне запалення тканин навколо кальцієвих відкладень, що супроводжується інтенсивним болем, місцевим підвищенням температури, набряком задіяних в патологічному процесі тканин і обмеженням обсягу рухів в плечовому суглобі.
Вперше виникнення кальцинатів в області плечового суглоба описав C. F. Painter в далекому 1907 році. Більш докладно патологію, з точною локалізацією прояви в товщі сухожиль ротаторної манжети плечового суглоба, описав E. A. Codman в 1934 році.
Кальцифікуючий тендиніт ротаторної манжети плеча (кальцифікуючий тендиніт плеча)

Кальцифікуючий тендиніт ротаторної манжети плеча

Кальцифікуючий тендиніт плеча досить поширене захворювання. Найбільш часто воно виникає у осіб старше 40 років. За статистикою найчастіше патологія зустрічається у жінок віком 30-50 років. За локалізацією виникнення найчастіше відкладення солей кальцію виявляють в сухожилках надостьового м'яза (приблизно 80% випадків), інші випадки - підлопатковий, підостьовий м'язи або одночасна локалізація в декількох м'язах і сухожилках.
Відкладення солей кальцію іноді досягають значних розмірів і стають серйозною проблемою в житті людини.

Причини кальцифікуючого тендиніта

На сьогоднішній день точні причини кальцифікуючого тендиніта не відомі, проте існує дві гіпотези.

 • Формування відкладення кальцію через дегенеративні зміни в волокнах сухожилків.
 • Формування відкладення кальцію через порушення кровообігу, через нестачу кисню або запальні реакції від місцевих навантажень на сухожилки (мікротравми).

За причинами виникнення кальцифікуючbq тендиніт розділяють на два різних типи:

 • дегенеративна кальцифікація;
 • реактивна кальцифікація.
Процеси зношування (дегенерації) при старінні є основною причиною дегенеративної кальцифікації. У міру старіння кровопостачання сухожилків ротаторної манжети зменшується, що призводить до їх ослаблення. Дане явище, за рахунок втрати еластичності волокон сухожилків, супроводжується їх мікронадривами (мікротравмами). І в пошкоджених сухожилках одночасно з регенерацією відбуваються процеси відкладення кальцинатів (процес схожий з виникненням «п'яткової шпори» про яку ми писали раніше).

Реактивная кальцифікація відрізняється від дегенеративної. Механізм розвитку цього типу кальцифікації не до кінця зрозумілий. Цей тип кальцифікації не пов'язаний з дегенеративними змінами і набагато частіше є причиною больових відчуттів в плечі, ніж дегенеративний кальцифікуючий тендиніт. Вважається, що розвиток реактивного кальцифікуючого тендиніта проходить в три етапи. У початковій стадії кальцинозу відбуваються зміни в сухожилках, при яких формуються умови для появи кальцинатів - порушення харчування тканин і кисневе голодування. В стадії кальцинації відбувається відкладення кристалів кальцію в сухожилках. Але на цій стадії кальцінати розсмоктуються (реабсорбуються) організмом. Саме на цьому етапі поява болю найбільш ймовірна. В пост-кальцинатному періоді організм відновлює сухожилля, і пошкоджена тканина замінюється новою тканиною. Механізм запуску абсорбції кальцинатів організмом не з'ясований, але як тільки це відбувається, і тканина починає регенерувати, біль зазвичай зменшується або зникає зовсім.

Основні симптоми кальцифікуючого тендиніта:

 • біль, що виникає як в пасивному (під час відпочинку або сну), так і в активному (під час здійснення рухів в плечовому поясі) станах. Може бути різної інтенсивності: різкий або ниючий, періодичний або тривалий. Посилення болю під час сну - один з класичних симптомів і допомагає в діагностиці;
 • ускладнення руху (неможливо самостійно завести руку за спину або за голову, підняти під прямим кутом);
 • почервоніння шкіри в місці запалення;
 • набряклість тканин в місці патології;
 • утворення підшкірних ущільнень;
 • хрускіт при обертанні.

Діагностика кальцифікуючого тендиніта

Діагностика кальцифікуючого тендиніта розділяється на 3 умовні етапи:

 1. Огляд і збір анамнезу про можливі травми, способі життя, спадкові захворювання та ін. При огляді важливо звернути увагу на рух в плечових суглобах, чи є біль при русі або під час пальпації місця патологічних змін в тканинах.
 2. Інструментальна діагностика:
 • УЗД – допомагає виявити готові кальцифікати і порожнини з патологічними змінами в м'яких тканинах які не видно на рентгені,
 • Рентген – допомагає виявити зміни в плечовому суглобі для виключення інших можливих патологій, а також великі і щільні кальцифікати.
 • МРТ - дає вичерпну картину стану суглоба і м'яких тканин. За допомогою цього методу можна виявити розрив тканин близько 0.5 мм, фіброзні вузли, відкладення солей кальцію. Цей метод використовують в крайньому випадку або після лікування, якщо воно не дало бажаних результатів.
3. Лабораторне дослідження крові – для виявлення можливих системних захворювань і запальних процесів в організмі в цілому.

Кальцифікуючий тендиніт плеча. Способи лікування

Консервативне лікування
На жаль, через нез'ясовану етіологію виникнення захворювання, медикаментозні способи лікування абсолютно неефективні і застосовуються тільки симптоматично - знеболювання, зменшення запальних процесів і набряків. Застосування ін'єкції стероїдних гормонів приносять полегшення на кілька тижнів, однак підсилюють дегенеративні процеси в сухожиллі і не сприяють розсмоктуванню кристалів кальцію.

Фізіотерапія.
Фізпроцедури є однією з основних складових консервативного лікування кальцифікуючого тендиніта. Застосування такої методики, як ультразвук, допомагає зменшити больовий синдром і запалення. Але ефект від застосування ультразвуку досягається тільки при курсовому лікуванні (до 24 процедур протягом 6 тижнів).

Також застосовуються:

 • електрофорез з додаванням лідази для збільшення рухливості суглоба, полегшення руху міжтканинних рідин.
 • лазерна або магнітна терапія - за рахунок стимулювання обміну речовин за допомогою опромінення середньої потужності відбувається швидке загоєння мікротравм.
 • масаж - призначають для розслаблення м'язів, зменшуючи при цьому натяг сухожилків.
Ударно-хвильова терапія в даний час є найбільш сучасним і ефективним методом консервативного лікування таких захворювань. Ударна хвиля руйнує великі депозити кальцію, що дозволяє організму швидше абсорбувати їх.
Кальцифікуючий тендиніт ротаторної манжети плеча (кальцифікуючий тендиніт плеча)
Вплив ударної хвилею на ділянку тканини з кальцинатами запускає ряд процесів в сухожилках. Ці процеси призводять до природного розчинення і виведення кальцината з організму.

 • Ударна хвиля сприяє руйнуванню зв'язків в кристалах кальціната.
 • Багаторазове посилення кровообігу в місці впливу, сприяє посиленню обмінних процесів.
 • Активації фібробластів і макрофагів, які допомагають розчинити патологічні відкладення кальцію.
 • Стимуляція факторів росту сполучної тканини, які сприяють відновленню природної структури сухожилків, стимулюються фібробласти, що синтезують колаген і інші складові сухожилків.
 • Потужна активація лімфообігу в місці впливу - природним шляхом виводяться продукти розпаду кальцината.
У підсумку, через деякий час, відкладення кальцію розсмоктуються і заміщуються здоровою тканиною сухожилка. Проходить запалення, зникає біль, відновлюється повний обсяг руху в суглобі.
До останнього часу єдиним методом лікування кальцифікуючого тендиніта плеча вважалося оперативне видалення кальцієвих відкладень. Хірург видаляв за допомогою скальпеля кальцинат. Після операції часто були рецидиви - знову виникали фібрози і через деякий час знову кальцинати на тому ж місці. Ударно-хвильова терапія дозволяє справлятися з такою складною задачею як лікування кальцифікуючого тендиніта без оперативного втручання і з порівняльною з артроскопією ефективністю. Зараз багато дослідників і фахівці в області ортопедії велику увагу приділяють екстракорпоральній ударно-хвильовій терапії в лікуванні кальцифікатів в сухожилках. У статті Американської академії хірургів-ортопедів екстракорпоральна ударно-хвильова терапія за ефективністю лікування кальцифікуючого тендиніта плеча стоїть в одному ряду з артроскопічними методами лікування.

Оперативне лікування кальцифікуючого тендиніта плеча

При неефективності консервативного лікування, погіршенні функцій плеча або наявності стійкого больового синдрому і протипоказань до УХТ рекомендується оперативне лікування. Як правило, хірургічне лікування проводиться малоінвазивним атроскопічним методом. Хірург при артроскопічній операції визначає локалізацію та розміри депозитів кальцію в сухожилках ротаторної манжети, видаляє їх і промиває цю область, видаляються також вільні кристали кальцію і фіброзні тканини.
Кальцифікуючий тендиніт ротаторної манжети плеча (кальцифікуючий тендиніт плеча)
У поодиноких випадках буває необхідна відкрита операція. При такій операції до депозитів кальцію доступ йде через розріз м'язів та зв'язок з видаленням частини сухожилка. Після видалення депозитів проводиться зшивання м'язів і сухожилків.

Реабілітація та профілактика кальцифікуючого тендиніта плеча

Реабілітація після оперативного лікування кальцифікуючого тендиніта спрямована на відновлення функцій та обсягу рухів плечового суглоба - вправи спрямовані на поліпшення м'язової сили плечового пояса і м'язів ротаторної манжети.

Реабілітаційні заходи складаються з: лікувальної фізкультури (під контролем інструктора), фізпроцедур (спрямованих на загоєння тканин, зменшення больових відчуттів і поліпшення обміну речовин). При значних втручаннях в перші тижні може знадобитися носіння спеціальних ортезів що обмежують рух в суглобі. Обсяг навантажень на суглоб необхідно збільшувати поступово і дуже акуратно, під наглядом лікаря ЛФК. Повне відновлення функцій плеча після операції може зайняти від 2-3 тижнів до 4 місяців (в залежності від складності та обсягу оперативного втручання і запущеності хвороби). Після відкритої операції відновлення йде набагато повільніше, ніж при артроскопічному видаленні кальцинатів. В останні роки в період реабілітації з перших днів після операції дуже часто застосовують кінезіологічне та / або біомеханічне тейпування (докладніше про нього ми писали в матеріалі «Синдром замороженого плеча»)
Кальцифікуючий тендиніт ротаторної манжети плеча (кальцифікуючий тендиніт плеча)

Профілактика і прогноз

Як ми вже писали вище, через не до кінця з'ясовану етіологію виникнення захворювання цілеспрямованої профілактики кальцифікуючого тендиніта плеча не існує. Є тільки загальні рекомендації фахівців: уникати травм і різких навантажень в побуті і при занятті спортом, зміцнювати м'язи плечового пояса, стежити за обміном речовин, уникати переохолоджень.
Основна рекомендація - не займатися самолікуванням і якнайшвидше звернутися до фахівців при виявленні перших ознак хвороби.
При комплексному і професійному підході в лікуванні кальцифікуючого тендиніта плеча прогноз дуже сприятливий, але, все ж слід зазначити, що від виникнення, з часом, рецидивів гарантію дати ніхто не може.
Кальцифікуючий тендиніт ротаторної манжети плеча (кальцифікуючий тендиніт плеча)
ДНІ ПРИЙОМУ ПАЦІЄНТІВ
Понеділок 10:00–13:00,
Середа 10:00–13:00,
П'ятниця 10:00–13:00

Просимо попередньо зателефонувати:
+38 066 462 53 77
+38 050 311 39 04

info@ortotravma.kiev.ua
ortotravma.kiev@gmail.com
01601 Україна, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 27 к. 208
ДУ "Інститут травматології та ортопедії НАМН України"
(2 поверх головного корпусу, праве крило)
Долгополов Олексій Вікторович

Доктор медичних наук, лікар ортопед-травматолог вищої категорії, Керівник науково-організаційного методичного відділу ДУ "ІТО НАМНУ", досвід роботи за спеціальністю травматологія-ортопедія 25 років,
45 наукових публікацій, 5 патентів.
Термінова консультація
Всі матеріали розміщені з метою ознайомлення. Самолікування небезпечне для Вашого здоровʼя!
Не можете дозвониться? Оставьте Ваш номер и мы перезвоним Вам как только сможем!