Долгополов Олексій Вікторович

+380503113904

01601, Україна, Київ,
вул. Бульварно-Кудрявська, 27

ГоловнаБлог — Ендопротезування плечового суглоба

Ендопротезування плечового суглоба

Ендопротезування плечового суглоба – метод оперативного лікування, при якому безнадійно зруйновані структури плечового суглоба видаляються, а замість них в ході хірургічного втручання встановлюються штучні компоненти (складові ендопротезу), які беруть на себе їхню функцію.

На сьогодні це ефективний, а часто – єдиний метод відновлення функції плеча, за допомогою якого ортопеди-травматологи повертають пацієнтам рухливість суглоба, працездатність та звичний спосіб життя.

Ендопротезування плечового суглоба показане при наступних станах:

 • Хвороба Хасса/Гасса (Hass disease), яка полягає у некротичному враженні голівки плечової кістки, тобто поступовому відмиранні (розсмоктуванні) губчастої кістки, з якої вона складається. Цей процес називається аваскулярним (асептичним) остеонекрозом.
 • Перелом голівки плечової кістки, зокрема складні внутрішньосуглобові багатоуламкові переломи або переломо-вивихи, або неправильне зрощення переломів голівки плечової кістки. В таких випадках враження суглоба буває настільки тяжким, що вимагає ендопротезування. Ця проблема особливо актуальна для людей старших вікових груп, оскільки їхні тканини поступово втрачають здатність відновлюватись. Якщо порівнювати переломи з однаковою кількістю відламків та ідентичними лініями співставлення, в молодшому віці шанс на консолідацію перелому значно вищий.
 • Деформівний остеоартроз плечового суглоба. В основі даного хронічного захворювання – враження хрящової тканини з подальшою появою кісткових розростань та обмеженням рухливості. Найчастіше від нього страждають літні люди, проте ця патологія може проявитись і в молодшому віці як наслідок регулярного надмірного фізичного навантаження.
 • Дегенеративно-дистрофічні захворювання плечового суглоба внаслідок масивного невідновлюваного пошкодження сухожилків обертальної манжети плеча (ротаторна артропатія обертальної манжети).
 • Багатоуламкові переломи суглобової западини лопатки. При пошкодженні западини, в якій лопатка стикається з плечовою кісткою, виникає вивих голівки плеча на тлі нестабільності суглоба.
 • Вроджені особливості плеча, які призводять до звичного звиху та порушенню функції суглоба


Усі ці стани об’єднує одне – незворотні зміни в плечовому суглобі, при яких проблему можна вирішити лише методом повної заміни суглоба на штучний. Важливо розуміти, що результати ендопротезування кращі, якщо операцію проведено вчасно. Це означає, що не слід відтягувати операцію з ендопротезування плечового суглоба, сподіваючись на диво.

Діагностика

Діагностика травм та захворювань плечового суглоба вимагає комплексного підходу. Щоб точно поставити діагноз та визначити ступінь враження, лікар травматолог-ортопед застосовує наступні методи обстеження:

 • опитування та збір анамнезу: фіксуються скарги пацієнта, визначаються обставини виникнення тих або інших симптомів травми або захворювання; обов’язково уточнюються відомості про перенесені захворювання та травми;
 • огляд: лікар оцінює суглоб візуально, визначає обсяг рухів, зону найбільшої болючості;
 • рентгенографія та КТ: основний метод діагностики, що дає змогу побачити характерні симптоми травм та захворювань плечового суглоба;
 • УЗД: дає змогу оцінити стан м’яких тканин плечового суглоба (хряща, кісток, зв’язок, суглобової сумки та м’язів);
 • МРТ: дозволяє отримати зрізи усіх м’якотканинних структур плечового суглоба;
 • лабораторна діагностика: аналіз крові виявляє активний запальний процес, який часто супроводжує дегенеративно-дистрофічні захворювання плечового суглоба.

Основною метою ендопротезування плечового суглоба є відновлення якості життя пацієнта. При цьому вирішується ряд задач:

 • зменшення больового синдрому;
 • відновлення функції верхньої кінцівки;
 • відновлення нормальної вісі верхньої кінцівки;
 • відновлення повної амплітуди рухів у плечовому суглобі;
 • відновлення стабільності плечового суглоба

Види ендопротезування плечового суглоба:

 • Рисерфейсинг – малотравматичне хірургічне втручання, при якому змінюється лише суглобова поверхня (частіше голівки плечової кістки). Застосовується в найменш запущений випадках враження плечового суглоба.
 • Однополюсне протезування. При однополюсному ендопротезуванні заміні підлягає лише одна з двох суглобових поверхонь плечового суглоба – голівка плечової кістки або суглобова западина лопатки.
 • Тотальне ендопротезування плечового суглоба – хірургічне втручання, що передбачає повну заміну двох суглобових частин плечового суглоба – голівки плечової кістки та суглобової западини лопатки. Існує два варіанти тотального ендопротезування плечового суглоба – анатомічне (обов’язковою умовою для встановлення анатомічного ендопротезу є збереження обертальної манжети плеча, яка стабілізує суглоб, притискаючи голівку протеза у суглобову западину лопатки, оскільки штучна суглобова поверхня лопатки за розміром менша від відповідної поверхні голівки протезу. З одного боку, це збільшує можливий обсяг рухів у суглобі, а з іншого – підвищує ризик звиху голівки ендопротезу) та реверсивне (основним показом до цього виду є пошкодження сухожилку надостьового м’язу плеча, при якому анатомічне ендопротезування протипоказане).
 • Ревізійне ендопротезування плечового суглоба – операція з заміни встановленого раніше ендопротезу або його компоненту.


Принцип фіксації ніжки ендопротезу може бути безцементним (прес-фіт фіксація, тобто щільне вколочення) або цементним (коли компоненти фіксуються до кістки за допомогою кісткового цементу). Вибір типу фіксації залежить від ряду факторів, таких як якість кістки, вік пацієнта, супутні захворювання, передбачувана активність після операції тощо, і в кожному з випадків вирішується індивідуально. Залежно від характеру враження суглоба, лікар-ортопед вирішує, який вид ендопротезу використовувати для кожного окремого пацієнта.

Реабілітаційний період після ендопротезування плечового суглоба:

Ендопротезування плечового суглоба – це точне хірургічне втручання, що дає змогу отримати безболісний, стабільний плечовий суглоб та дозволяє почати ранню пасивну, а потім і активну розробку рухів у плечовому суглобі. Реабілітація триває від кількох тижнів до кількох місяців. Дуже важлива активна співпраця лікаря та пацієнта для досягнення оптимального результату лікування. Функція плечового суглоба поступово відновлюється, але якщо травма була серйозною, а також в застарілих випадках іноді складно досягти повного відновлення. В ході реабілітаційного процесу необхідні контрольні огляди лікаря. Під час оглядів лікар надає рекомендації щодо розширення реабілітаційної програми, або навпаки, радить призупинити вправи.

Імовірні ускладнення після ендопротезування плечового суглоба:

Ризик ускладнень існує при будь-якій операції. Нижче наведено основні ускладнення, що зустрічаються у пацієнтів при ендопротезуванні плечового суглоба:

 • Інфекційні ускладнення. Інфекційні ускладнення при ендопротезуванні плечового суглоба зустрічаються доволі рідко. Це – серйозне ускладнення, яке вимагає складного, тривалого та висококваліфікованого лікування. Ризик інфекційних ускладнень можна значно знизити, якщо пройти планове обстеження у стоматолога, сімейного лікаря, хірурга та інших вузьких спеціалістів перед хірургічним втручанням.
 • Звих або міграція компонентів ендопротезу плечового суглоба. Після будь-якої операції з заміни плечового суглоба існує ризик звиху ендопротезу. Його можна значно знизити, якщо дотримуватись рекомендацій лікаря, який оперував, і проходити курс реабілітаційного лікування у кваліфікованого реабілітолога.
 • Повторна травма. Внаслідок падіння або іншої травми може статись перелом кістки навколо ендопротезу. Лікування перелому залежить від його характеру.
 • Нестабільність компонентів ендопротезу. Після стандартної заміни плечового суглоба термін служби компонентів складає, орієнтовно, 15-20 років. Постійної стабільності компонентів ендопротезу плечового суглоба поки не вдається досягти. Через деякий час проявляються ознаки зношування імплантату та його розхитування. В таких випадках може виникнути потреба в його заміні – ревізійне ендопротезування.

Клінічний приклад ендопротезування плечового суглоба:

Пацієнтка О., 1952 р. н. надійшла до відділення зі скаргами на біль, обмеження функції та обсягу рухів плечового суглоба протягом 2 років. Проведено обстеження плечового суглоба: рентгенографія плечового суглоба в прямій та аксіальній проєкції та УЗ-дослідження м’якотканинних структур плечового суглоба. Встановлено діагноз: двосторонній аваскулярний некроз голівки плечової кістки, деформівний остеоартроз обох плечових суглобів IV ступеня за Kellgren-Lawrence. Ротаційна та привідна контрактура обох плечових суглобів з порушенням функції верхньої кінцівки та стійким больовим синдромом. Після обстеження було проведено хірургічне лікування – однополюсне цементне ендопротезування правого плечового суглоба.

Ендопротезування плечового суглоба – метод оперативного лікування, при якому безнадійно зруйновані структури плечового суглоба видаляються, а замість них в ході хірургічного втручання встановлюються штучні компоненти (складові ендопротезу), які беруть на себе їхню функцію.

Рис. 1. Рентгенограма правого плечового суглоба: правосторонній аваскулярний некроз голівки плечової кістки, деформівний остеоартроз правого плечового суглоба IV ступеня за Kellgren-Lawrence

Рис. 2. Рентгенограма правого плечового суглоба: стан після однополюсного ендопротезування плечового суглоба

Рис. 2. Рентгенограма правого плечового суглоба: стан після однополюсного ендопротезування плечового суглоба